Prognose for ny uføretrygd i 2026

Mange lurer på hva uføretrygden blir etter årets trygdeoppgjør. Fasiten får vi 20. mai, men allerede nå gir vi en prognose som viser hva økningen kan bli.

Har du en månedlig uføretrygd på 25 000 kroner i april 2026, kan den øke med 4,91 prosent, til 26 228 kroner, fra 1. mai 2026.  

Vi understreker at dette kun er en prognose, og ikke det endelige resultatet. Den gir likevel en pekepinn på hva du kan forvente. 

I trygdeoppgjøret er det ikke vanlige forhandlinger, men såkalte drøftinger. Stortinget har bestemt at uføretrygden skal øke i takt med lønnsveksten. Da dette ble skrevet var det ikke klart hvilken lønnsvekst som skal legges til grunn i årets oppgjør. I prognosen har vi derfor brukt rammen for lønnsveksten i frontfaget på 4,4 prosent. 

Prognosen er: 

  • 4,91 prosent økt uføretrygd fra 1. mai 2026 
  • Dette gir en årsvekst på 4,92 prosent fra 2025 til 2026 

Eksempel på økning i uføretrygd 

NB! Alle beløp er før skatt. 

Har du 25 000 kroner i månedlig uføretrygd i april 2026, vil den øke til 26 228 kroner, fra 1. mai.  

NAV utbetaler økt uføretrygd 19. juni, sammen med etterbetaling for mai måned. I dette eksempelet tilsvarer økningen 1 228 kroner per måned, eller 14 736 kroner mer i året. 

Prøv vår kalkulator som beregner økningen av din uføretrygd 

Hvordan beregnes økningen? 

Uføretrygden øker i takt med lønnsveksten, gjennom reguleringen av grunnbeløpet i folketrygden (G). I denne prognosen har vi årsveksten til 4,92 prosent i 2026. 

Hva ligger til grunn for prognosen? 

  • Prognosen er basert på rammen for lønnsoppgjøret i frontfaget på 4,4 prosent.  
  • Når trygdeoppgjøret faktisk gjennomføres 20. mai, skal vi bruke regjeringens anslag på lønnsvekst fra revidert nasjonalbudsjett, som legges frem 12. mai. 
  • I prognosen inkluderer vi også et avvik fra 2025. Da trygdeoppgjøret i 2025 ble gjennomført, ble det lagt til grunn en lønnsvekst på 4,4 prosent, men den faktiske lønnsveksten viste seg å være 0,5 prosentpoeng høyere. Dette avviket korrigeres i trygdeoppgjøret i 2026 og inngår i beregningen av årsveksten. Derfor anslås årsveksten til 4,92 prosent. 

Hvorfor er veksten fra 1. mai lavere enn årsveksten?  

I år er forskjellen mellom disse to tallene veldig liten: Veksten blir 4,91 prosent fra 1. mai, mens den anslåtte årsveksten er 4,92 prosent. I andre år kan denne forskjellen større. 

Grunnen til at tallene ikke er helt like, er at noe av veksten allerede “ligger inne” fra året før, såkalt overheng. Uføretrygden økte med 4,94 prosent fra 1. mai 2025. Det betyr at nivået i januar–april 2026 allerede er 4,94 prosent høyere enn samme periode i 2025. 

For at den samlede økningen fra 2025 til 2026 skal bli 4,92 prosent for hele året, holder det derfor med en økning på 4,91 prosent fra 1. mai. 

Et eksempel

Her er et eksempel som illustrerer årsveksten og veksten fra 1. mai. 

Lise hadde en uføretrygd på 25 000 kroner i januar 2025. Den økte med 4,94 prosent til 26 235 kroner fra mai 2025. 

  • Lises totale trygd i 2025 var 309 880 kroner.  
  • (25 000 kr x 4 måneder + 26 235 kr x 8 måneder = 309 880 kroner) 
  • I 2026 er trygden 26 235 kroner fra januar til og med april. Fra 1. mai øker den med 4,91 prosent til 27 523 kroner. 
  • Lises totale trygd i 2026 blir 325 124 kroner.  
  • (26 235 kr x 4 måneder + 27 523 kr x 8 måneder = 325 124 kroner) 
  • Trygden i 2026 er 4,92 prosent høyere enn i 2025:  
  • 325 124 kroner - 309 880 kroner) /309 880 = 4,92 prosent 

Hva gjør Pensjonistforbundet? 

Selv om trygdeoppgjørene ikke avgjøres gjennom forhandlinger, legger Pensjonistforbundet frem en rekke krav til regjeringen. Det gjennomføres blant annet drøftinger der vi diskuterer om «særlige forhold» har påvirket beregningen av lønnsveksten, og om dette skal tas hensyn til i oppgjøret. 

Kravene vi legger frem, innebærer også at vi tar opp saker utover selve oppreguleringen som kan tas inn i forhandlingene om revidert statsbudsjett for inneværende år eller statsbudsjettet for neste år.  

Viktige datoer for trygdeoppgjøret 2026 

  • 27. mars: Det tekniske beregningsutvalget for inntektsoppgjørene (TBU) la frem rapporten Grunnlaget for inntektsoppgjørene 2026. Her ble blant annet lønnsveksten for 2025, samt anslag for forventet prisvekst i 2026, publisert. Prisvekstanslaget brukes i lønnsoppgjørene. TBU har anslått prisveksten til 3,2 prosent i 2026.  
  • 9. april: Møte i «engere utvalg», hvor Pensjonistforbundet og de øvrige organisasjonene som deltar i trygdeoppgjøret møter regjeringen for å enes om avvikene mellom anslått og faktisk lønns- og prisvekst fra i fjor. 
  • 12. mai: Regjeringen legger frem revidert nasjonalbudsjett. Her publiseres regjeringens anslag på forventet lønnsvekst og prisvekst i 2026. Disse tallene skal benyttes i trygdeoppgjøret. 
  • 18. mai: Trygdeoppgjøret er i gang. Pensjonistforbundet og de øvrige organisasjonene som deltar legger frem sine krav til regjeringen. I møtet skal det også vurderes om det foreligger «særlige forhold» som har påvirket lønnsutviklingen for enkeltgrupper, og om effekten av dette skal holdes utenfor ved beregningen av lønnsveksten. 
  • 20. mai: Trygdeoppgjøret avsluttes. Årets økning av pensjon, uføretrygd og grunnbeløpet presenteres. 
  • Tidlig juni: Regjeringen sender Stortingsmelding om regulering av pensjoner i 2026 og pensjonisters inntektsforhold til Arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget.  
  • Midten av juni: Stortinget fatter endelig vedtak om oppregulering av alderspensjon, minstepensjon, garantipensjon, uføretrygd og grunnbeløpet. 
  • 19. juni: NAV utbetaler oppregulert pensjon, inkludert etterbetaling for mai måned.