Ta del i 10 millioner

AKTIVITETSTILTAK FOR ELDRE: Pensjonistforbundets lokalforeninger og fylkesforeninger kan nå forberede søknader om støtte til aktiviteter for eldre. Det skal fordeles 10 millioner kroner til tiltak som skaper mer aktivitet, møteplasser, fellesskap og frivillighet. Har dere gode ideer, kan det være lurt å starte arbeidet nå.

10 millioner skal fordeles til tiltak som skaper mer aktivitet, møteplasser, fellesskap og frivillighet.

10 millioner skal fordeles til tiltak som skaper mer aktivitet, møteplasser, fellesskap og frivillighet.

Mål og målgruppe for ordningen

Målet er å fremme fysisk og sosial aktivitet. Tilskuddsordningen inngår i regjeringens Eldreløft og skal bidra til å innfri aktivitetsgarantien under Bo trygt hjemme-reformen og motvirke ensomhet.

Pensjonistforbundet skal bidra til at flere eldre kan delta på aldersvennlige møteplasser og være frivillige i fellesskapet. Målgruppen er eldre fra 60 år, både med og uten behov for kommunale tjenester.

Vi forbereder oss sammen

  • Søknadsportalen åpner i slutten av april.

  • I midten av april sender vi ut invitasjon til et digitalt møte med gjennomgang av søknadsskjema og kriterier.

  • Vi vil kunngjøre egne telefontider for dem som har spørsmål eller trenger hjelp.

  • Det kan komme mindre justeringer i kriteriene når Pensjonistforbundet mottar tilsagnsbrevet fra Helsedirektoratet.

Hvem kan søke?

Alle lokalforeninger og fylkesforeninger i Pensjonistforbundet kan søke. Det blir også mulig å levere flere søknader.

Flere foreninger kan gå sammen og man kan samarbeide med andre organisasjoner og kommuner.

Hva kan det søkes om?

Det kan søkes om støtte til organisert, gjentagende aktivitet med lokal tilknytning som innebærer fysisk aktivitet, livslang læring, sosiale møteplasser og kulturelle tilbud med eldre som målgruppe og frivillige. Målgruppen deltar og/eller bidrar i tilbud som:

  • Aktiviserer fysisk og mentalt
  • Styrker evnen til å bo trygt hjemme lenger
  • Styrker opplevelsen av felleskap, mestring og mening
  • Styrker digitale ferdigheter
  • Gir økt mobilisering/rekruttering av eldre som frivillige i aktivitetstilbud for andre
  • Styrker og avlaster pårørende

Det gis støtte til innkjøp av rekvisitter, forbruksmateriell, servering, rimelige adgangsbilletter og generell kostnadsdekning for gjennomføring av aktiviteter.

Det kan innvilges tilskudd til transport i frivillig regi, og til transport av deltakere til og fra aktivitet som inngår i tiltaket.

Mer informasjon

Det kan gis støtte til både nye og etablerte tilbud. Etablerte tilbud kan bli prioritert dersom det planlegges økt aktivitet eller større omfang enn i dag.

Tiltaket må være rettet mot mer enn ett delmål. Det betyr at søknader står sterkere når aktivitetene både for eksempel fremmer fellesskap, mestring og fysisk aktivitet.

Dersom tiltaket har egenandel for deltakerne, må denne være så lav at den ikke hindrer folk i å være med.

Det gis ikke støtte til:

  • enkeltstående arrangementer eller korte tiltak, som ferieturer eller ukesopplegg
  • aktiviteter som krever medlemskap eller henvisning for å delta
  • tiltak som ikke inkluderer eldre
  • helsehjelp som er kommunens ansvar
  • vanlig drift av organisasjonen utover selve tiltaket
  • forskning
  • innkjøp av utstyr eller investeringer

Det gis heller ikke støtte til rene tilretteleggingstiltak i lokaler. Enkle fysiske utbedringer kan likevel støttes dersom de er nødvendige for å kunne gjennomføre aktiviteten.

Søknadene behandles fortløpende. Søk tidlig, da midlene kan bli ferdig fordelt før høsten.

Tilskuddet utbetales etterskuddsvis etter at tiltaket er gjennomført. For å få utbetalt støtte må søker sende inn enkelt rapportskjema og kopi av regnskapsbilag.